رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

نماز اول وقت

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 11 اسفند 1395-10:03 ب.ظ

 نماز اول وقت

   به نام حضرت دوست             كه هرچه داریم از اوست

نماز اول وقت پرستشی عاشقانه و وصال به حضرت حق است

نماز یعنی حضور در پیشگاه آفریدگار جهان ، دریای بیكران ، قدرت و عظمت ، سرچشمه تمام خوبیها و كمالات . نماز رارونیاز و گفنگوی مستقیم مخلوق با خالق خویش است و موجب تطهیر روحی و جسمی و تقزب به ذات مقدس ربوبی می شود . نماز در روایات به عنوان چهره دین معرفی شده است .

 

این زمان مجال شناخت خداوند بزرگ و زمانی باارزش است كه هر مؤمن واقعی و متدین هرگز این لحظه را از دست نمی دهد و وقتی صدای اذان را می شنود آنقدر خوشحال می شود كه انگار در این دنیا نیست و این عنایت خداوند حق تعالی به اوست وقتی می شنوید كه با یك نفر خیلی بزرگ و مهم می خواهید حرف بزنید چقدر خوشحال می شوید و فوری وضو گرفته و به بارگاه خداوند حق تعالی سجده می كنیم كه همانا نماز صابون شست و شوی گناهان است ، آنكه نماز اول وقت می خواند چه تنها بخواند چه به جماعت پیش نماز او آقا امام زمان ( عج ) است البته نماز جماعت اول وقت ثواب زیادی نسبت به نماز فرادی دارد . ما می توانیم در نماز از شر ابلیس كثیف در امان باشیم و همیشه پیش آمده است كه با انسانهای مؤمن برخورد كنیم آنانكه واقعاً به خدا ایمان دارند هم شیرین لقاء هستند و هم عطر بخصوصی دارند كه اینها همه نتیجه خواندن نماز به موقع و اول وقت است . نقل شده كه وقتی نماز اول وقت می خوانیم هزاران فرشته محافظ ما هستند كه این عطرهای مخصوص و خوشبو از آنها به ما سرایت می كند همانا كسی كه نماز اول وقت می خواند همیشه فاتح است .

ما با خواندن نماز اول وقت ثواب زیادی را برای ذخیره به آن دنیا بفرستیم . راستی چرا ما صورتی نورانی نداشته باشیم ؟ چرا شیرین لقا نباشیم و هزاران چراهای دیگر همه اینها دست خودمان است تنها با كمی برنامه ریزی در وقت و راندن شیطان از دل خود          می توانیم همه این خصوصیات را داشته باشیم و سراج تقوا را در دلمان روشن كنیم حتی ابلیس هم از این بابت كه خداوند مهربان چنین بندگان باشریعت و مؤمنی دارد رشك   می ورزد  . نماز اول وقت ثواب مفرطی دارد كه همراه با اندیشیدن در سوره های آن باشد با این كار انسان احساس می كند كه دوباره متولد شده است و اكنون مانند كودكی بدون گناه هود را می یابد . انسان باید طوری نماز بخواند كه خورشید و ماه و زمین و آسمان و ستارگان شاهد ستایش او باشند و در برابر خداوند رحیم به سجده درآیند . انسان باید سنگ باشد كه فقط در برابر خدا بشكند نه در برابر شیطان و فقط دعوت خدا را بپذیرد نه دعوت ابلیس . همانطور كه گفتیم نماز اول وقت فضیلت های زیادی دارد كه یكی از مهمترین آنها زیارت خانه خدا یعنی كعبه از دور است البته اگر نماز اول وقت را فرادی بخوانیم انگار كه چهل بار خانه كعبه را زیارت كرده ایم و اگر به جماعت بخوانیم 100 بار به مكه رفته ایم ، حتی انسان می تواند هم از شأن فرشتگان هم بالاتر باشد و هم از شأن حیوانات هم پایین تر باشد همه این در دست اوست او می تواند با پیروی از آیین پیامبران به رستگاری بزرگی دست یابد كه فقط یكی از آنها خواندن نماز در وقتش و به موقع است . فقط كافی است كه انسان خودش بخواهد می بیند كه خود به خود دعوت خدا در دل او جا گرفته است . نماز اول وقت بیش از آنكه تصورش را می كنیم ثواب دارد كه مخصوصاً نماز صبح كه فضیلتش از همه نمازها بیشتر است . انسان همانند پرستوی مهاجر است كه هر لحظه ممكن است از دنیا برود پس باید همیشه نمازش را به موقع بخواند و هر نمازی كه می خواند باید طوری آن را قرائت كند كه انگار آن آخرین نماز او در این دنیا است و همچنین اولین چیزی كه در آن دنیا مورد سؤال قرار می گیرد در مورد نماز است پس چه بهتر كه جواب این سؤال را با خوشحالی بدهیم و در پیشگاه خداوند شرمگین نباشیم اگر در خواندن نماز دیر كنیم هنور هم دیری نپاییده و می توانیم از نو شروع كنیم و بذر این لحظه با ارزش را در دلمان بكاریم و می توانیم كم كم با آبیاری این دانه از آن درختی بزرگ و پرثمر و تنومند بسازیم . چندی كه بسوی او پیش رویم خداوند خودش شیرینی این كار را به ما می چشاند . نماز اول وقت یكی از راههای تقویت معرفت و حافظه است  لحظه ای كه در آن به شناخت خدا می پردازیم ، آری ، این حق هر مسلمانی است كه خدای خود را بشناسد كه نماز اول وقت این شناخت را به ما آسانتر می كند و به انسان تسلا می بخشد . پس بی دولت آن است كه این لحظه ها را از دست بدهد ، تازه هنگام فرا رسیدن لحظه مرگ می فهمد كه زندگی اش را چگونه صرف كارهای بیهوده كرده است و عمرش را در چه راهی فرسوده ساخته و چه لحظات با ارزشی را از دست داده است و آخرت خود را تباه كرده . هر كس كه نمازش را در وقتش بخواند همه مشكلاتش حل شده و اكث دعاهایش هم مستجاب میشود همانگونه كه خداوند این نماز را صراطی مستقیم برای مخلوق خود قرار داده است .

همانطور كه به گفته پیامبر اكرم (ص) : نماز ستون دین است . همچنین ایشان به عثمان ابن مظعون فرمود : اسلام بر روی پنج پایه قرار گرفته است كه یكی از این پایه ها نماز است پس اگر نماز نخوانیم دین ما فاسد و نابود خواهد شد . نماز اول وقت لحظه ای است با ارزش و ملكوتی و عرفانی كه چه بهتر این لحظه را گرانقدر بشماریم و انسان اهتمام می كند تا بوسیله آن رضایت و خشونودی خدا را بدست آورد همانطور كه رضایت خدا از همه چیز بالاتر است و این است فوز عظیم و سعادت بزرگ . كسانی كه خیلی مؤمن و متدین و دیندار هستند و همیشه به یاد خدا هستند وقتی به لحظات ملكوتی نزدیك        می شوند فوری وضو گرفته و با شنیدن اذان به آنان احساس گریه دست می دهد . چنانكه یكی از گروههای كه وارد فردوس می شوند كسانی هستند كه نماز اول وقت می خوانند . ما با این كار می توانیم آجرهایی از طلا برای مصالح فرشتگان و جهت ساختن خانه آخرت به آنان بفرستیم . نماز پیوند انسان با خدا و حلقه اتصال هیچ با بی نهایت و پرستشی عاشقانه و عارفانه است كه روح را صفا می بخشد .

آنان كه خداوند رشته صحبت را بر گردن آنها گره زده و معرفت به خود را در دل آنان جای داده است وقتی دعوت خداوند یعنی ( اذان ) را می شنوند احساس مسئولیت كرده و دوست دارند با خداوند آنطوری كه خود او فرمان داده است سخن بگویند و هنگام نیایش آنچنان آرامشی دارند كه گویی در این دنیای به این بزرگی در هیچ جای دنیا چنین تسلایی وجود نداشته است . آنها سر موقع با خدای سبحان مناجات می كنند همانطور كه امامان به خصوص حضرت علی (ع) و امام حسن (ع) كه شهید كربلا در آن مصیبت و گرمای عاشورا نماز ظهر را بعد از شنیدن اذان خواندند ، این نشان دهنده آن است كه این انبیا و اولیای الهی بیش از هر چیز نماز را مهمتر و باارزش تر می دانستند به خصوص نماز اول وقت كه به آن تأكید هم می كنند . ما باید از آنها الگو بگیریم تا شاید خدای مهربان دری از معرفت خود را به روی ما بگشاید .               انشاءالله


ثواب نماز جماعت

پیامبر اسلام (ص) به عثمان بن مظعون فرمود: هر كه نماز صبح را به جماعت گذارد بعد از آن تا طلوع آفتاب بنشیند و مشغول ذكر باشد برای او در فردوس « بهشت گردشگاه » هفتاد مقام باشد كه مساحت هر مقام به قدر هفتاد سال دویدن اسب تندرو باشد و هر كه نماز ظهر را به جماعت گذارد برای او در جنات عدن « بهشت سكونت » پنجاه مقام باشد كه مساحت هر مقام به قدر پنجاه سال دویدن اسب تندرو باشد و هر كه نماز عصر را به جماعت گذارد برای او ثواب آزاد كردن هشت نفر از فرزندان حضرت اسماعیل باشد كه هر یك از آنها صاحب یك خانوار باشد و هر كه نماز مغرب را به جماعت گذارد ثواب حج و عمره مقبوله دارد و هر كه نماز عشاء را به جماعت گذارد ثواب احیاء شب قدر را دارد.


 

                                                   زیباترین لحظه ها

             بهترین كار نماز است نماز                       لحظه های راز و نیاز است بیا

             شستن از صفحه دل رنگ گناه                 و برون آمد از ظلمت چاه

             به نشستن به كنار دل خویش                    وا نمودن به دعا مشكل خویش

            گفتگو كردن با یار، خوش است               دیدن جلوه دلدار خوش است

             باز در صحن مساجد غوغاست                 دل به معبود سپردن زیباست

            باز هنگام نماز آمده است                         موقع راز و نیاز آمده است

           گوش كن یار تو را می خواند                   بهترین كار تو را می خواند

 ان خود را گرامی بداری . 


جداکننده متن
نوع مطلب : مفرقه 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic