تبلیغات
گروه کارآفرینان یاسین (طب سنتی و تغذیه سالم)-(موفقفیت و کسب و کار) - دختر ایرانی با شغلی متفاوت (عکس)

رزق و روزی به دنبال تو می دود آرام باش- امام علی(ع)

دختر ایرانی با شغلی متفاوت (عکس)

نویسنده :اباذر باقری
تاریخ:چهارشنبه 11 اسفند 1395-10:45 ق.ظ

دختر ایرانی با شغلی متفاوت (عکس)اخبار گوناگون،دختر ایرانی با شغلی متفاوت: 
فرناز هاشمی دختر جوانی است که شغلی سخت و غیرمتعارف را برای خودش انتخاب کرده است؛ نعلبندی کسی که برخلاف خیلی از همنوعانش سروکارش با میخ، چکش، پتک و کوره و سندان است. تنها بانوی نعلبند ایران، زبان اسب هارا خوب می فهمد و تخصصش تعویض نعل های پولادین اسب هاست.
هیجان حرف اول و آخر زندگی‌اش است؛ انگیزه تمام کارهایش، علاقه‌ای که همیشه مثل سایه همراهش بوده از کودکیتا امروز .همین امروز که ایستاده پای کوره و سندان، زیر سقف بلند یک اصطبل، شانه به شانه یک اسب ۵۵۰۰ کیلوگرمی. همین حالا که پیش رویش آتش است و آب؛ آهن است و اسب. بهانه‌ای که باعث شده کاری را انتخاب کند که از نظر خیلی‌ها مردانه است؛ اتفاقی که یک عنوان اختصاصی را برایش به ارمغان آورده؛ تنها بانوی نعلبند ایران! تعجب نکنید؛ فرناز هاشمی را خیلی‌ها به خاطر همین شغل غیرمتعارفی که انتخاب کرده می‌شناسند؛ دخترجوانی که موفقیتش را بیش از هرچیز مدیون جسارت و پشتکار در کارهایش است.


 
به گزارش ایران ملب به نقل از شریان، قهرمان ۲۲ ساله گزارش ما عاشق اسب است به قول معروف از بچگی نافش را با سوار کاری بریده‌اند، پس بودنش بین چهاردیواری یک اصطبل کنار یک اسب منتظر تعویض نعل، در باشگاه‌های اسب‌سواری خیلی هم عجیب نیست: «سه ساله بودم که برای اولین بار سوار اسب شدم. در یکی از پارک‌های تهران، پدرم مرا سوار یکی از این اسب‌هایی کرد که صاحبش برای سواری از مردم پول می‌گرفت. وقتی سواری‌ام تمام شد، پدرم از من پرسید: خوب بود؟ من هم درجواب گفتم: نه …کم بود. همین شد که پدرم فردای آن روز مرا در یک باشگاهاسب‌سواری ثبت‌نام کرد.آن موقع آن قدر کوچک بودم که نمی‌توانستم به تنهایی روی اسب بنشینم. پدرم با یک دستمرا روی اسب نگه می‌داشت و با دست دیگرش اسب را دور زمین هدایت می‌کرد. تا یک ماه هر روز کارمان همین بود.»
 
از آن روزها تا امروز که فرناز هاشمی از اسب‌سواری به نعلبندی رسیده فاصله زیادی است؛ سال‌هایی پر از تجربه‌هایعجیب که نقطه مشترکشان همان هیجانی بوده که همیشه دنبال کرده؛ «همزمان با سوارکاری، ۱۴۴ سال کاراته را به صورت حرفه‌ای دنبال کردم و چند مقام بین‌المللی به دست آوردم؛ آن سال‌ها نمی‌تواستم سوارکاری را به صورت حرفه‌ای  ادامه بدهم چون روزی شش هفت ساعت برای کاراته وقت می‌گذاشتم و تمرین می‌کردم، اما بالاخره تصمیمم را گرفتم و دیدم آن هیجانی را که دنبالش هستم در کاراته پیدا نمی‌کنم؛ به خاطر همین تمرکزم را گذاشتم روی سوارکاری.»
 
 
اما چطور گذر فرناز از اسب‌سواری به نعلبندی افتاده؟ جواب این سوال خیلی هم عجیب نیست: «‌با اسب و اسب‌سواری  که از بچگی آشنا بودم، به کارهای فنی و آهنگری هم علاقه داشتم، به خاطر همین تصمیم گرفتم این مهارت را یاد بگیرم البته فقط به خاطر این که اگر یک روز اسب داشتم، اسبم را خودم نعل کنم.»


همین علاقه، 

انگیزه‌ای شد که همزمان با امتحانات پیش‌دانشگاهی‌اش، موضوع را با پدرش مطرح کند و به دنبال استاد نعلبندی باشد  که این مهارت را به او بیاموزد: «آن سال با این که کنکور هم داشتم اما وقتی پدرم علاقه‌ام را به این کار دید با پرس وجو از دوستانش، مرا به استاد سازوار که یکی از باسابقه‌ترین نعلبندهای ایران است، معرفی کرد. من همزمان کنکور دادم و با این‌که دوست داشتم در رشته دامپزشکی ادامه تحصیل بدهم، اما گذرم به رشته زیست‌شناسی سلولی مولکولی افتاد،‌ با این حال به خاطر علاقه‌ام به حیوانات تصمیم گرفتم نعلبندی را به صورت حرفه‌ای ادامه بدهم.»
 


 
به این ترتیب قهرمان گزارش ما از خرداد ۸۹ دوره کارآموزی‌اش را زیر دست یک استاد حرفه‌ای شروع کرد؛ دوره‌ای که  ۴ سال و نیم طول کشید: «در تمام این مدت تقریبا هر روز از ۷ صبح تا ۵ بعدازظهر کنار دست استادم می‌ایستادم تا مهارت لازم را برای این کار یاد بگیرم.
 

تا دو سال اول هم فقط با این هدف فوت و فن‌های کار را یاد می‌گرفتم که یک روزی اسب خودم را نعل کنم؛ اما هرچه کار جلوتر رفت و خودم بیشتر درگیر کار شدم، جذابیتش هم برایم بیشتر شد و علاقه بیشتری به ادامه دادنش پیدا کردم.»
 
 

حضور در کلاس‌های نعلبندی، یک خاطره دور را در ذهن فرناز هاشمی زنده کرد: «نعلبندی را یک بار در هفت سالگی از دور دیدم، خیلی برایم جالب بود اما آن موقع اصلا نگذاشتند جلو بروم و از نزدیک کار را ببینم. مدام می‌گفتند برای توخطرناک است، از اینجا دور شو. از همان موقع، این سوال در ذهن من ماند که نعل‌های اسب را چطور عوض می‌کنند و چرا برای من خطرناک است؟»

 

سوال‌هایی که دیگر برای او بدون جواب نیستند: «حالا که خودم این کار را یادگرفته‌ام، واقعا با این حرف که نعلبندی سخت و خطرناک است موافقم. به عنوان نعلبند باید اعتماد اسب را جلب و رابطه خوبی با او برقرار کنی، درکنارش باید  مهارت‌های زیادی را برای خوب نعل زدن کسب کنی. نعلبندی شاید درکشور ما مهجور مانده باشد، اما در کشورهای دیگر واقعا یک علم است. کسی که می‌خواهد نعلبند شود باید دانشگاه برود، بعد اگر بخواهد کار کند باید دو سه سال زیرنظر یک نعلبند حرفه‌ای دستیاری کند تا در نهایت به عنوان یک نعلبند درجه ۳ استقلال پیدا کند.»
 
دنبال کردن علاقه‌ها خیلی وقت‌ها کار راحتی نیست، مخصوصا وقتی قرار باشد عنوان اولین نفری که از خط قرمزها عبور می‌کند روی پیشانی شما بخورد؛ ‌اتفاقی که فرناز با آن بخوبی کنار آمده: «از وقتی کارآموزی‌ام را به عنوان یک نعلبند  حرفه‌ای شروع کردم، همیشه و بدون استثنا با نگاه‌های متعجب خیلی‌ها مواجه شده‌ام. بزرگ و کوچک، پیر و جوان و … وقتی مرا مشغول کار می‌بینند، می‌ایستند و از نزدیک کارم را نگاه می‌کنند. حالا دیگر با این نگاه‌های متعجب کنار آمده‌ام.
 
بجز این نگاه‌ها اما، با دو واکنش کاملا متفاوت در محیط کارم مواجه شده‌ام؛ برای عده زیادی این حضور جالب بوده مخصوصا در جامعه سوارکارها، خیلی‌ها تشویقم کردند و گفتند کارم جالب است ولی باورشان نمی‌شد من روزی مستقل شوم. همه فکر می‌کردند یا دستیار می‌مانم یا بالاخره کار را رها می‌کنم و می‌روم سراغ سوارکاری؛ اما من پای انتخابم ایستادم .»
 
 

واکنش گروه دوم اما تنها بانوی نعلبند کشورمان را به ادامه کارش مصمم‌تر کرده: «عده‌ای هم بودند که از همان ابتدا به حضور من جبهه گرفتند و گفتند ایشان خانم است؛ نعلبندی فقط شغل مردهاست. اما من به این انتقادها توجه نکردم و همان جا تصمیم گرفتم به کارم ادامه بدهم.»

 


 
فرناز هاشمی بالاخره بعد از گذراندن دوره‌های تئوری و عملی زیاد و خواندن کتاب‌های آموزشی مختلف درباره نعلبندی، اولین اسبش را همزمان با شروع سال ۹۴ نعل کرده: «تا قبل از این همیشه به عنوان دستیار کار می‌کردم و هیچ وقت بهتنهایی یک اسب را نعل نکرده بودم؛ اما بالاخره با یکی دیگر از استادان نعلبندی آشناشدم؛‌ استاد محمود امیری که در این کار به من اعتماد کرد و اسب در اختیار من گذاشت. اگر اعتماد ایشان نبود شاید من هنوز مستقل نشده بودم. اعتماد ایشان در کنار اعتماد خانواده‌ام و مخصوصا پدرم، فضا را برای استقلال من در این شغل آماده کرد. تجربه اول هم،  با تمام سختی‌هایش خیلی جالب بود. خیلی هم طول کشید چون ابزارم به اندازه بقیه نعلبندها کامل نبود و البته دوست داشتم کارم را با دقت خیلی زیادی انجام بدهم.»
 


 
شاید از نظر خیلی‌ها ابزار این کار در یک نعل جدید و چند میخ و یک کوره داغ خلاصه شود، اما اگر نگاهی به ابزار و وسایلی بیندازید که خانم هاشمی با آنها کار می‌کند، تازه متوجه می‌شوید دنیای این کار بزرگ‌تر از این حرف‌هاست؛ دنیایی که پر است از انواع سم چین، چکش، سوهان، چاقو، میخ‌کش، سه‌پایه،‌کوره، سندان و دستگاه سنگ فرز. به  اینها نعل و میخ در سایزها و اندازه‌های مختلف را هم اضافه کنید تا با کاری آشنا شوید که یکی از شاخه‌های آهنگری است. حالا که با شغل عجیب و غیرمتعارف فرناز هاشمی تا حدودی آشنا شده‌اید، شاید علاقه‌مند باشید اطلاعاتی هم درباره دلایل تعویض نعل‌ها پیدا کنید؛ ‌ جواب سوال شما در دو کلمه خلاصه می‌شود: اصلاح سم.

جداکننده متن


صفحه اصلی نوع مطلب : کسب و کار و موفقیت 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
http://tinyurl.com
سه شنبه 28 اسفند 1397 07:47 ب.ظ
Keep on working, great job!
http://tinyurl.com
جمعه 24 اسفند 1397 12:31 ب.ظ
Asking questions are actually nice thing if you are not understanding something entirely, except this article provides nice understanding even.
Remona
سه شنبه 21 اسفند 1397 05:35 ب.ظ
It's very simple to find out any matter on net as compared to books, as I found this
article at this website.
Hayley
پنجشنبه 9 اسفند 1397 05:19 ق.ظ
We stumbled over here different website and thought I should check things out.
I like what I see so now i'm following you. Look forward to
going over your web page again.
Maximo
سه شنبه 30 بهمن 1397 05:25 ب.ظ
Consider investments that offer fast annuities.
Grover
سه شنبه 30 بهمن 1397 02:04 ب.ظ
Think about investments that supply instant annuities.
Armand
شنبه 27 بهمن 1397 06:36 ب.ظ
Consider investments that supply instant annuities.
Jurgen
شنبه 27 بهمن 1397 11:55 ق.ظ
This is true for funding advice as properly.
Florrie
جمعه 26 بهمن 1397 05:50 ب.ظ
Thank you to your interest in Funding Recommendation.
Newton
چهارشنبه 24 بهمن 1397 12:21 ب.ظ
All types of investments come with certain dangers.
Anibal
سه شنبه 23 بهمن 1397 09:45 ق.ظ
A monetary advisor is your planning accomplice.
Lona
پنجشنبه 18 بهمن 1397 09:58 ق.ظ
All forms of investments come with sure risks.
Elana
دوشنبه 8 بهمن 1397 10:29 ق.ظ
A financial advisor is your planning partner.
hi
پنجشنبه 4 بهمن 1397 10:16 ب.ظ
I have read so many posts on the topic of the blogger lovers however this paragraph is genuinely a good piece of writing, keep it up.
coolmath minesweeper
چهارشنبه 26 دی 1397 12:07 ب.ظ
Good post, thank
abcya hook
چهارشنبه 26 دی 1397 12:07 ب.ظ
Love post
Karen
چهارشنبه 26 دی 1397 12:03 ق.ظ
Hello everyone, it's my first visit at this web page, and article is truly fruitful designed for me, keep up posting these types of articles.
Stefan
سه شنبه 25 دی 1397 09:14 ب.ظ
What's up, the whole thing is going sound here and ofcourse every one is sharing
data, that's actually fine, keep up writing.
renato franchi
پنجشنبه 20 دی 1397 09:57 ب.ظ
Hello, i feel that i noticed you visited my web site so i got here to go back the choose?.I'm attempting to in finding things to improve my site!I suppose its good enough to make use of a
few of your concepts!!
klefer
سه شنبه 18 دی 1397 09:29 ق.ظ
Excellent pieces. Keep writing such kind of information on your blog.
Im really impressed by your blog.
Hello there, You have done a great job. I'll definitely digg it and personally
suggest to my friends. I am sure they'll be benefited from this website.
brazil nuts nutrition
سه شنبه 4 دی 1397 07:44 ق.ظ
I always used to study post in news papers but now as I am a
user of net thus from now I am using net for articles or reviews, thanks to web.
Ignacio
یکشنبه 2 دی 1397 09:25 ب.ظ
The suitable advice can save you money and time.
Carlo
یکشنبه 2 دی 1397 08:52 ب.ظ
The suitable recommendation can save you time and money.
Ashley
سه شنبه 27 آذر 1397 01:29 ق.ظ
I quite like reading through an article that can make men and
women think. Also, thanks for allowing for me to comment!
whitepages
شنبه 10 آذر 1397 05:24 ق.ظ
Hi there just wanted to give you a quick heads up.

The text in your post seem to be running off the screen in Firefox.

I'm not sure if this is a formatting issue or something to
do with web browser compatibility but I figured I'd post to let you
know. The design look great though! Hope you get the problem fixed soon. Cheers
Cyril
چهارشنبه 11 مهر 1397 07:25 ب.ظ
6. New York Academy for Performing and Movie.
pes manager hack
سه شنبه 3 بهمن 1396 06:04 ق.ظ
این موضوع به من مربوط است، من هم به طور منظم از این وبسایت بازدید می کنم، این سایت واقعا محتاط است و بینندگان در واقع افکار دلخواه را به اشتراک می گذارند.
دکتر افشار جراح بینی
چهارشنبه 12 مهر 1396 06:19 ق.ظ
ممنون از سایت خوبتون
manicure
شنبه 19 فروردین 1396 07:44 ب.ظ
Greetings! I know this is kinda off topic however ,
I'd figured I'd ask. Would you be interested in exchanging
links or maybe guest authoring a blog article
or vice-versa? My site discusses a lot of the same topics as yours and I feel we could greatly benefit from each other.

If you are interested feel free to shoot me an email.
I look forward to hearing from you! Great blog by the way!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
Admin Logo
themebox Logo
** ** **
پربازدیدترین مطالب

کد پربازدیدترین

** **
Google

در این وبلاگ
در كل اینترنت
** **